Sprzedaż samochodów w Europie

toyota chr

Europa to jeden z najciekawszych i największych rynków zbytu samochodów. W ostatnich latach jego pozycja i znaczenie ulega jednak sporej zmianie przez coraz większe zainteresowanie producentów tak zwanymi rynkami rozwijającymi się do których można zaliczyć między innymi Indie, Chiny czy też Amerykę Południową. Jak aktualnie wygląda sprzedaż samochodów w Europie i co na nią wpływa?

Co aktualnie wpływa na sprzedaż samochodów w Europie?

Cała branża motoryzacyjna przechodzi przez bardzo trudny okres. Rok 2019 pod względem sprzedaży był rekordowy dla większości producentów, jak i w skali całego świata. Potem rynek zarówno nowych samochodów został jednak storpedowany przez pandemię koronawirusa. Spowolniła ona sprzedaż modeli z salonów, gdyż wiele osób przełożyło planowaną wymianę aut na nowe modele, gdyż zaburzona została płynność finansowa i do dziś istnieje ryzyko utracenia pracy. W takiej sytuacji znacznie trudniej jest zakupić nowy samochód.

Co ciekawe wydarzenia, które załamały rynek sprzedaży nowych aut w Europie i na świecie pozytywnie wpłynęły na to jak szybko sprzedawane są samochody używane. Te w dobie strachu przed nowym wirusem, który ma rozprzestrzeniać się w przestrzeni publicznej zaczęły dość szybko się sprzedawać z racji na fakt, że wiele osób w obawie o bezpieczeństwo wolało zrezygnować ze zbiorowych środków komunikacji na rzecz własnego auta, które zapewnia znacznie bardziej bezpieczne warunki z racji na odizolowanie się od reszty osób podróżujących po mieście.

Vilorian

Gdy wydawało się, że cała branża powoli podnosi się po kryzysie spowodowanym przez pandemię pojawił się inny problem. Jest nim dostępność półprzewodników odpowiadających za działanie elektroniki w samochodzie. Bez nich wykonanie auta w dzisiejszych czasach jest praktycznie niemożliwe z racji na ilość skomplikowanej elektroniki kontrolującej pracę silnika oraz innych komponentów, a także takie elementy jak systemy multimedialne obsługiwane przez dotykowe ekrany. Brak półprzewodników sprawił, że w 2021 nie zostanie wyprodukowanych nawet kilka milionów samochodów.

Kto sprzedał najwięcej aut w sierpniu 2021 roku?

Są to jedne z najnowszych danych dotyczących sprzedaży aut w 2021 roku. Na samym czele listy króluje Volkswagen, który jednak zaliczył spory spadek względem minionego roku. Wynosi on aż 12.6 procenta. Cały rynek zaliczył za to spadek rzędu 18% w skali roku, co oznacza, że sprzedaż w sierpniu na tak złym poziomie była ostatnio w roku 2014, czyli siedem lat temu. Tragicznie wyglądają również wyniki takich producentów z czołowej 10 jak BMW, Renault, Skoda, Mercedes czy Peugeot. Spadki wynoszą nawet kilkadziesiąt procent.  Jedyne marki z czołowej 10, które dobrze radzą sobie z kryzysem pochodzą z Azji. Liderem jest druga na Starym Kontynencie Toyota, która zaliczyła wzrost sprzedaży o 1.1 %. Jeszcze lepiej radzi sobie Hyundai będący na piątym miejscu z wzrostem na poziomie 2.2 % i dziewiąta Kia, która sprzedała tylko 2.8 % aut mniej. Na fali wznoszącej jest także oczywiście elektryczna Tesla, która wedle szacunków sprzedała 61 % aut więcej niż przed rokiem.

5/5 - (1 vote)