Sprzedaż samochodów w Europie

tesla

To, że fabryki mają problemy produkcyjne nie jest nowością. Temat znany od dobrych kilkunastu miesięcy, a sytuacja się pogłębia. Skoda właśnie ogłosiła, że do końca roku zamyka fabrykę, a powodem tego jest brak półprzewodników niezbędnych do produkcji pojazdów. Aktualnie i tak już na samochody marki Skoda w niektórych wypadkach oczekiwało się nawet 9-10 miesięcy. A jak wygląda ogólnie sprzedaż samochodów na naszym kontynencie?

Sprzedaż nowych samochodów w Europie w 2021

Samochody osobowe według najnowszych danych sprzedają się najgorzej do wielu lat. Oczywiście przyczyny znamy, dwie główne to pandemia i związane z nią przestoje wielu fabryk oraz brak półprzewodników na rynku, co skutkuje wstrzymaniem produkcji. Do przyczyn mniejszej sprzedaży można zaliczyć też wyższe ceny nowych aut związane z karami za przekroczenie norm emisji spalin. Aktualnie najnowsze statystyki mówią, że Volkswagen w samym tylko sierpniu sprzedał blisko 13% mniej aut niż w sierpniu ubiegłego roku. O ile ogólnie VW radzi sobie całkiem nieźle od początku roku, bo ogólnie sprzedał 14% więcej aut niż w 3 kwartałach roku 2020, to Renault w VIII 2021 sprzedał aż o 32% mniej aut niż w VIII 2020, a ogólnie w tym roku 10% mniej. Podobnie wygląda Ford, Nissan, a Mitsubishi odnotowało ponad 26% spadek sprzedaży. Oczywiście są wyjątki w branży, bo np. Lexus, Tesla, Mazda, Suzuki, Toyota w tym roku sprzedają więcej niż rok wcześniej.

volkswagen

Wielkość sprzedaży samochodów używanych w Europie w obecnym roku

Sytuacja, jeśli chodzi o samochody używane wygląda zdecydowanie gorzej. Po prostu notuje się spadek ofert na rynku aut używanych. Widać to w ofertach. Ogłoszenia motoryzacyjne wskazują wzrost cen za używki, a jeśli ceny są na poziomie jak w poprzednim roku to auta mają większe przebiegi, lub ich stan jest co najmniej średni. Można przyjąć, że jeżeli już znajdziemy samochód jaki chcemy kupić, to przyjdzie nam zapłacić za niego 30-40% więcej niż było to jeszcze 2 lata temu. Przykładowo w lipcu było mniej o 15 000 ofert niż jeszcze w czerwcu, a średnie ceny za 12 letnie auto (aktualnie to średnia wieku) wzrosły o 24% rok do roku.

5/5 - (1 vote)